Fio e-Broker – recenze

E-Broker od Fio banky patří mezi brokery, který umožňuje nákup českých i zahraničních akcií, certifikátů, derivátů a ETF (Exchange Traded Funds) fondů. S českými akciemi můžeme obchodovat v rámci BCPP (Burza cenných papírů Praha) či RM-SYSTÉMU přímo pomocí e-Brokeru od Fio banky. Ze zahraničních akcií lze nakupovat v rámci německé burzy Deutsche Börse a burzách USA: NYSE, NASDAQ, OTC BB, Pink Sheet.

Internetová aplikace e-Broker

Pro obchodování se používá internetová aplikace e-Broker a aplikace do mobilu Smartbroker. Nutno říci, že e-Broker se již léta nezměnil, grafické rozhraní i zadávání pokynů je shodné jako například před deseti až dvaceti lety. Webové rozhraní není responzivní. Mám pocit, že Fio banka zaspala dobu a její broker se nedá příliš srovnávat s jinými brokery na trhu. To, že grafika je shodná, to by mi ani tak nevadilo. Nicméně bych očekávala pokrok minimálně v zobrazování technické analýzy a ve zlepšení manuálu v aplikaci, který neobsahuje ani vysvětlení všech možných variant zadávání pokynů při nákupu a prodeji akcií. Fio e-Broker je vhodný spíše pro držení střednědobých či dlouhodobých pozic, než na intradenní obchodování.

Pokud prodáte akcie, tak vypořádání obchodu probíhá v režimu T+2, tzn. že peníze jsou vám připsány na účet až za dva pracovní dny. Akcie sice máte prodány, ale disponovat s penězi (např. za ně nakoupit nové akcie) lze až s dvoudenním zpožděním.

Demoúčet e-Broker

Pro zkoušení je dostupný DEMO účet. S demo účtem získáte základní představu, jak broker vypadá. Z vizuálního podání e-Brokera budete pravděpodobně zklamáni. Můžete si dát do portfolia fiktivní vklady, kouknout se na kurzy akcií, technickou analýzu a data z trhů. Nicméně peníze máte na nule, takže si neozkoušíte již žádný nákup či prodej, tedy chování a zadávání pokynů v praxi.

Ovládání e-Brokera

Ovládání e-Brokera je celkem snadné. K dispozici je průvodce online aplikací e-Broker i kompletní manuál v pdf. Na stránkách 17 až 19 manuálu jsou vysvětleny inteligentní pokyny, které lze zadat na BCPPX a na RM-SYSTÉMU. Ne vždy jsou však popisy pokynů pro začátečníky zcela srozumitelné. Bohužel chybí názorné příklady, videa apod. Pro upřesnění významu pokynů pro BCPPX se lze podívat přímo na stránky Burzy cenných papírů Praha do pravidel a předpisů obchodování. Zde najdeme I. Pravidla obchodování a III. Pravidla pro samostatnou aukci a kontinuální obchodování. V pravidlech konkrétní burzy jsou popsány též pokyny pro nákup a prodej akcií, které využívají následně jednotliví brokeři ve svých aplikacích. Obdobná pravidla přímo pro RM-SYSTÉM, českou burzu cenných papírů, jsem však na jejich webu rmsystem.cz bohužel nenašla, jsou tam pouze popsány standardní pokyny v RM-SYSTÉMU.

Pozor na poplatky

Výhodu v používání e-Brokera od Fio vidím v tom, že u Fio banky neplatíte žádný měsíční paušál. Je to také český broker, který je zároveň bankou, pobočky najdete v mnoha městech v ČR. Jste-li drobný investor, který nepočítá s častým nákupem a prodejem akcií, může být e-Broker dostačující. RM-Systém i pražská burza je dostupná pro drobné akcionáře. Můžete nakupovat v pohodě v řádech tisíců korun. Když nebudete příliš aktivní a účet necháte prakticky spát, tak se nic zásadního neděje kromě toho, že např. může klesnout cena akcií. Jiní brokeři by vám například sráželi kolem 200 Kč za měsíc jako paušální poplatek. Nicméně jako profesionální uživatel si můžete připlatit i u Fio za poskytování on-line dat z trhů formou měsíčního poplatku. Standardně jsou totiž u Fio kurzy a objemy BCPPX zpožděny o 15 minut.

Postupem času však u Fio došlo ke zvýšení poplatků za nákup či prodej. Dle aktuálního základního ceníku investičních služeb poplatek za obchod ve standardním aukčním režimu (mimo dluhopisy) v rámci RM-Systému či české burzy cenných papírů činí 0,35 % z objemu obchodu, min. 40 Kč / max. 1.190 Kč. Abychom neplatili příliš velký poplatek vzhledem k obchodované částce, tak nám vychází, že objem obchodu při minimálním poplatku 40 Kč by měl být alespoň 11429 Kč ((40 / 0,35) * 100 = 11429 Kč). Právě při této částce se nám bude 40 Kč právě rovnat 0,35 % z objemu obchodu. Tzn. je vhodné při optimalizaci poplatku uskutečňovat obchody alespoň ve výši 11429 Kč. Můžeme nakoupit akcie i o menším objemu, ale při menší zobchodované částce budeme stále platit 40 Kč, tj. procentuálně nám vyjde poplatek vyšší, než je 0,35 % z objemu obchodu. Takže když nakoupíme a prodáme české akcie, tak je třeba počítat s minimálním poplatkem 80 Kč = 2×40 Kč (jednou pro nákup a podruhé pro prodej). Výše poplatku může být samozřejmě i vyšší. Prostě, jedno je jisté, broker na vás vydělá vždy, ten má zisk jistý, daný poplatky dle ceníku :). Čím víc obchodujete, tím je šťastnější.

Cenově je sice zvýhodněn pokyn v režimu EasyClick, který má poplatek za obchod u Fio 0,29 %, max. 1.190 Kč, nicméně objem nákupu již je v rámci režimu EasyClick vyšší, počítán na tzv. loty (tj. násobky množství cenných papírů). Objem nákupu či prodeje přes EasyClick obvykle vychází kolem 50000 Kč na jeden obchod. Nejde to však říci takto paušálně, loty se liší u jednotlivých akcií. Není to nedostupná částka, ale není zas už tak malá. V rámci režimu EasyClick lze nakoupit i akcie pár zahraničních společností. Pokud máme zájem o nákup zahraničních akcií na zahraničních burzách, tak poplatky za nákup a prodej akcií jsou již podstatně vyšší, zhruba kolem 200 Kč za obchod.

Semináře a zpravodajství

Pro začínající uživatele byly vypisovány semináře. Aktuálně v nabídce od Fio není ani jeden. Např. konkurenční broker XTB nabízí Online webináře skoro 2× do týdne, do kterých se můžete přihlásit a můžete online sledovat obchodování odborníka na trhu s cennými papíry.

Na stránkách Fio najdeme základní zpravodajství. Jednou ze strategií nákupu cenných papírů je zaměření na dividendové akcie. Dividendy tradičně vyplácí např. ČEZ, O2, Philip Morris ČR. Pokud akcii nakupujeme za účelem výplaty dividend, tak je třeba vzít v úvahu dividendový výnos v procentech, tj. podíl dividendy vůči nákupní ceně akcie v procentech.

Stránky Fio odkazují často na web akcie.cz, který provozuje Fio. Kromě aktuálních kurzů burz zde najdeme základního rádce investora.

Investice do indexů

Index pražské burzy PX si lze koupit jako Index-CR : PX. S investicí do zahraničních indexů to není zas tak jednoduché, nelze jednoduše koupit index. O tom, jak investovat např. do indexu S&P 500 radí článek: Jak investovat do indexu S&P 500. Prakticky koupíte podíl ve fondu ETF, který zajišťuje nákup akcií v takovém poměru, aby kopíroval co nejlépe aktuální složení indexu.

Další informace

Publikováno
V rubrikách Brokeři

Od Jitka Vachtová

Doučuji angličtinu a matematiku online (celá ČR) po Skype za používání webové tabule a tabletu. Máte-li o výuku zájem, kontaktujte mne.